Mitral Kapak Hastalıkları

Mitral kapak kalbin sol tarafında çalışan, sol kulakçık ile sol karıncık arasında çalışan, 2 yaprakçıktan oluşan bir kapaktır. Bu kapakta darlık yada yetmezlik gelişebilmektedir.

Kapakta darlık gelişmesi durumunda kanın sol kulakçıktan karıncığa geçişinde sıkıntı oluşmakta, kulakçık bölgesinde basınç artışı gelişmekte, sol kulakçık büyümekte hastalarda nefes darlığı ve ritm problemleri gelişmektedir. Hastalığın ilerlediği durumlarda balgamda kan görülebilmektedir. Bu kapağı destekleyen yapıların bozulması yada tutunduğu anülüsün genişlemesi durumunda ise kapakta yetmezlik gelişmekte bu da kanın vücuda atılması esnasında, bir kısmının kulakçığa kaçmasına sebebiyet vermektedir. Bunun sonucunda da hastalarda çarpıntı ve sırtüstü yatma durumunda nefes açlığı hissetmelerine sebebiyet verebilir.

Hastalarda bu gibi durumlardan şüphelenilmesi sonucunda yapılan ekokardiografide kapaklardaki problemler ortaya konulabilmekte ve tedavisine yönelik karar alınabilmektedir. Yine hastanın genel durumu ve yaşına bağlı olarak tedavi şekilleri değişmektedir. Bu hasta gruplarında kapaklar tamir edilebilmekte, biyolojik yada mekanik kapaklarla değiştirilebilmektedir. Kapak seçimi ise hasta avantaj ve dezavantajları anlatılarak ameliyatı yapacak hekim ve hastayla birlikte karar verilmelidir.

Bize Ulaşın

TOP